Răspuns: c) 250 J
Explicație:
Energia cinetica Ec o determinam cu ajutorul unei simple formule :
Ec = mv²/2
m = masa corpului = 5 kg
v = viteza cu care se deplaseaza fata de reperul luat in consideratie = 10 m/s
Ec = mv²/2 = 5 kg x (10 m/s)² / 2 = 5 kg x 100 m²/s² : 2 = 250 Jouli