👤

4) Daca 7,3 kg mere costa 16,79 lei, aflati cat costa 6,4 kg.
Va rog ajutați-mă


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

7,3 kg.....................16,79 lei

1 kg........................16,79 : 7,3 = 2,3 lei costa 1 kg mere

6,4 kg........................6,4 x 2,3 = 14,72 lei costa 6,4 kg