👤

Se prepara o solutie, prin dizolvarea a 740g hidroxid de calciu in 1260g apa.

Ce concentratie procentuala are solutia preparata?

Care este masa de acid azotic care reactioneaza cu hidroxidul de calciu dizolvat din solutia de mai sus?


Răspuns :

Răspuns:

c=mdx100/ms

md= 740g

ms,=md+m,apa= 740g+1260g=2000g

c= 740x100/2000=>37%

2mol..............1mol

2HNO3 + Ca(OH)2----> Ca(NO3)2 + 2H2O

2x63g...............74g         deoarece  M,HNO3=63g/mol    M,Ca(OH)2=74g/mol

x.............................740g

x=m= 1260g HNO3

Explicație: