8. Dacă s-au folosit 20 g de zahăr și amestecul 1 are o concentratie de 40%, ce masă de soluție s-a obţinut şi ce masă de apă a fost necesară? Se dau mase atomice relative: H = 1, C = 12,0 = 16.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!