👤

Rezolvați următoarele probleme dacă 4 kg de mere costă 8 RON atunci calculați cât costă 7 kg de mere de același fel​

Răspuns :

Raspuns:

14 lei

Explicatie pas cu pas:

4 kg de mere............8 lei

7 kg de mere............x lei

1.Cât costă un kg de mere?

8:4=2 lei

2.Cât costă 7 kg de mere?

7×2=14 lei