👤


9. Care este căldura degajată de un combustibil cu densitatea de 800 kg/m și o putere
calorică de 8 MJ/kg, dacă are un volum de 0,4 mº?
a) 640 MJ;
b) 3200 kJ;
c) 6440 kJ;
d) 256 M).


Răspuns :

Răspuns:

Varianta d)256MJ

Notații: ro-densitatea

m-masa

v-volum

Q-caldura

q-puterea calorică

Explicație:

ro =m/v

m = ro• v = 800•0.4 = 320kg

Q=q•m = 8• 10^6• 320 = 256•10^6 = 256MJ

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari