Na2SO4: faci masa la Na2SO4 care iti da 142 si inmultesti cu numarul de moli, adica 142*0,2 = 28,4g si asa faci pentru toate HNO3: 63*5=315g Ca(OH)2 : 74*10= 740g
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!