Un mecanic de locomativa trage sirena atunci cand trece pe langa un zid lung construit paralel cu linia ferata. Trenul are o viteza v=20m/s, mecanicul aude ecoul (reflectat de zid) dupa un timp |delta T=2 s. Det distanta dintre calea ferata si zid Se pres. Cunoscuta viteza sunetului in aer Vs=340 m/s​
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!