👤

Prețul unui tablou crește cu 10%. Stiind că după creştere prețul este de 6600 de lei, aflați prețul
inițial al tabloului.


Răspuns :

X = pretul initial al tabloului
X + 10% * X = 6600
X + 10/100 * X = 6600
X + X/10 = 6600
10X + X = 66000
11X = 66000 \ :11
X = 6000 lei