👤

Care este valoarea tensiunii electrice pe o portiune de circuit in care circula un curent de 17 A, printr-un
consumator cu rezistenta de 6 Ω?

Va rog mult sa ma ajutati, dau coroniţa!!​


Răspuns :

Răspuns:

102 A

Explicație:

U = I · R

I = 17 A

R = 6 Ohm

U = 17 · 6 = 102 A