Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
1.Ra NaHCO3=1:1:1:3
Ra AgNO3=1:1:3
Ra KH2PO4=1:2:1:4
Ra CuSO4=1:1:4
Rm NaHCO3=ANa:AH:AC:3AO=23:1:2:48
Rm AgNO3 =107:14:48
RmKH2PO4=39:2:31:64
Rm CuSO4=64:32:64=2:1:2
169 g....107g....14 g....48 g
100 g......x..........y..........z
136 g.....39 g....2g.....31g....64 g
100g........x.....y................z.......t
5g ....2g....1g....2g
100.....x.......y.......z
2. 84g ......23g Na
300g.....x
M NaHSO3=23+1+32+3*16=104
104 g........23.g Na
300g..........x
MNaNO3=23+14+3*16=85
85 g.....23 g
300g.......x
aplică regula de 3 simplă
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!