Răspuns:
amestec: a moli CHCl3 + b moli CCl4
M,CHCl3= 119.5g/mol
M,CCl4= 154g/mol
in(119,5a+154b)g amestec.....sunt....(3ax35,5+4bx35,5) gCl
100g..........................................................91,707g
100(3ax35,5+ 4bx35,5)=91,707(119,5a+154b)
a:b= 1:4
Explicație: