Răspuns :
2 kg mere... 8 ron
7 kg mere... x ron
x = (7 kg × 8)/2 kg = 7 × 4 = 28 ron
Răspuns:
2 kilograme costa 8 Ron
deci
1 kilogram este egal cu 8:2=4RON
ca sa aflam cat costa 7 kg facem 4×7=28 RON
Sper ca te am ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!