👤

Calculati masa de apa necesara diluarii a 150g solutie HCl 5% pentru a obtine
o soluie de HCl 2%.


Răspuns :

5=[tex]\frac{md}{150}[/tex] × 100 ⇒ mdHCl= 7.5 g ⇒ mH2O= 150-7.5= 142.5 g (1)

2=[tex]\frac{7.5}{ms}[/tex] × 100 ⇒ msHCl = 375-7.5 ⇒ mH2O= 367.5 g (2)

367.5-142.5= 225 g H2O mai trebuie adaugate pentru a scadea concentratia de la 5% la 2%