Răspuns:
2 ore
Explicație pas cu pas:
[tex]\rm v_1=50\dfrac{km}{h}[/tex]
[tex]\rm t_1=3h[/tex]
[tex]\rm v_2=75\dfrac{km}{h}[/tex]
[tex]\rm t_2=?[/tex]
1. Calculăm distanța parcursă de automobil.
[tex]\rm v=\dfrac{d}{t}\implies d_1=v_1\times t_1[/tex]
[tex]\rm d_1=50\dfrac{km}{h\!\!\!/}\times3h\!\!\!/=\bf150km[/tex]
[tex]\rm\bf d_1=d_2=150km[/tex] (pentru că parcurge aceeași distanță ambele dăți)
2. Calculăm timpul în care va parcurge distanța, cu viteza de 75km/h.
[tex]\rm t_2=\dfrac{d_2}{v_2}[/tex]
[tex]\rm t_2=\dfrac{150\sout{km}}{75\dfrac{\sout{km}}{h}}=\bf2h[/tex]