răspunsul corect este D, doresc o rezolvare completă

Răspuns:
poVo/p1V1= To/T1
Vo=200m³
20 10 30
2CH4---.> C2H2 + 3H2
10 (50-30)= 20
CH4----> C + 2H2
40 40
CH4-----> CH4
TOTAL CH4= 70m³
70m³CH4.........10m³C2H2
200m³...................x x= 28,57m³
Explicație: