Două rezistoare au rezistenţele electrice R1 = 3Ω şi respectiv R2 = 6 Ω . Puterile electrice maxime
admisibile pentru cele două rezistoare sunt Pm1 = 27 W şi respectiv W Pm2 = 96 . Considerând că valorile
rezistenţelor electrice nu depind de temperatură, determinaţi:
a. intensităţile maxime admisibile ale curenţilor ce trec prin cele două rezistoare;
b. tensiunea maximă care se poate aplica grupării serie a celor două rezistoare;
c. tensiunea maximă care se poate aplica grupării paralel a celor două rezistoare;
d.randamentul circuitului electric obţinut prin conectarea unui generator electric cu rezistenţa internă r = 2 Ω
la bornele grupării serie a celor două rezistoare.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!