Notam fosfatul unui metal divalent = E3(PO4)2, E = metalul divalent
M.fosfat = 3Ae+(31+4x16)x2 = 3Ae+190 g/mol
3Ae+190 ............................. 2x31g P
100% ................................... 16,23% P
=> Ae = 64 => E = Cu
=> M.fosfat = 3x64+190 = 382 g/mol
382g fosfat ......... 3x6,022x10la23 at. Cu
1 g fosfat ................ N.atomi Cu
= 4,73x10la21 at. Cu