Răspuns :
a) Pentru o distanță de 116 km va fi nevoie de 116·7,5/100=8,7 litri de benzină, care va costa 8,7·1,2=10,44 dolari, iar dacă calculăm pentru drumul dus-întors se va cheltui 10,44·2=20,88 dolari australieni.
b) Avem trei tablouri cu dimensiunile de 60x50 cm și cu grosimea ramei de 10 cm, adică o pictură va avea dimensiunile de 50x40 cm, adică o suprafață de 2 000 cm². Știind că suprața întreagă a unui tablou este de 3 000 cm², rezultă că suprața ramei unui tablou este de 1 000 cm². Deci, suprața ramelor celor trei tablouri va fi de 3 000 cm².
c) Vom considera că vasul are forma unui cuboid. Nivelul pietrișului reprezintă o treime din înălțimea vasului, adică 30/3=10 cm, atunci volumul pietrișului va fi de 20 cm·15 cm·10 cm=3 000 cm³.
d) Spațiul liber pentru apă reprezintă diferența dintre volumul total al vasului și cel al pietrișului. Volumul vasului este de 20 cm·15 cm·30 cm=9 000 cm³. Deci, în vas ar încăpea 9 000 cm³-3 000 cm³=6 000 cm³, adică 6 litri de apă.
Răspuns:
A De la Ballalart la Melbourne sunt 116 km.
Dus - intors, drumul este de 2 x 116 km = 232 km
pentru 100 km, masina consuma 7,5 litri carburant
pentru 232 km va consuma 232 : 100 x 7,5 = 17,4 litri
pretul este 1,2 $ / litru x 17,4 litri = 20,88 $
B. Rama unui tablou este constituita din 4 segmente. care trebuie calculate separat.
Daca prin dimensiunea tabloului intelegem masurarea ramei la exterior calculam astfel :
2 segmente "pe lungime" = 2 x 60 cm x 10 cm = 1200 cm²
2 segmente "pe latime" = 2 x 30 cm x 10 cm = 600 cm²
{ lungimea acestor segmente este mai mica de 50 cm (cu 10 cm in fiecare parte) - cat e latimea tabloului, pentru ca la colturi se suprapun cele doua segmente)
Aria ramei = 1200 cm² + 600 cm² = 1800 cm²
Trei tablouri au 1800 cm² x 3 = 5400 cm²
Daca doar suprafata pictata este de 60 x 50, ramele vor fi mai mari :
2 segmente de 80 x 10 = 2 x 80 cm x 10 cm = 1600 cm²
2 segmente de 50 x 10 = 2 x 50 cm x 10 cm = 1000 cm²
total 1 tablou = 2600 cm²
trei tablouri = 3 x 2600 cm² = 7 800 cm²
C Pietrisul din vas are forma paralelipipedica, cu Lungime = 20 cm, latime 15 cm si inaltime = 1 /3 x inaltimea vasului = 30 x 1/3 = 10 cm
Volum pietris = 20 cm x 15 cm x 10 cm = 3000 cm³
D. Volumul total al vasului este 20 cm x 15 cm x 30 cm = 9000 cm³
volumul de apa = volum total - volum pietris (C.)
volum apa = 9 000 cm³ - 3000 cm³ = 6000 cm³
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!