Răspuns :
5 caiete.........15 lei,
3 caiete.........x lei.
x=3×15/5=45/5=9 lei.
Răspuns: 9 lei
Explicație pas cu pas:
Plan de rezolvare
1) Câți lei costă un caiet?
15 lei : 5 = 3 lei costă un caiet
2) Câți lei costă 3 caiete de același fel?
3 × 3 lei = 9 lei costă 3 caiete
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!