4. Ce putere dezvoltă pompa care debitează 3000 kg de apă în timp de 5 minute la înălțimea de 5 metri? 3p

[tex]m=3 \ 000 \ kg \\ g=10 \ N/kg \\ t=5 \ min=300 \ s \\ h=5 \ m \\ P=\frac{L}{t}=\frac{F \cdot d}{t}=\frac{G\cdot h}{t}=\frac{m\cdot g \cdot h}{t} \\ P=\frac{3 \ 000 \ kg \cdot 10 \ N/kg \cdot 5 \ m}{300 \ s}=\frac{150 \ 000 \ J}{300 \ s} \\ \Rightarrow \boxed{P=500 \ W=\bold{0,5 \ kW}}[/tex]