👤

daca 16 kg portocale costa 96 lei atunci cat costa 852 kg

repede dau coroana​


Răspuns :

16kg......96lei

1kg........96:16=6lei

852kg.....852×6=5112lei

Răspuns:

Salut!

pasul 1) aflăm cât costă un kg de portocale:

96:16=6 lei

pasul 2) aflăm cât costă 852 kg de portocale:

852×6=5112 lei

Răspuns: 5112 lei