Răspuns :
3 kg struguri.....5 kg mandarine.....44 lei/×2
5 kg struguri.....10 kg mandarine.....80 lei
6 kg struguri.....10 kg mandarine.....88 lei
5 kg struguri.....10 kg mandarine.....80 lei
1 kg struguri....../......8 lei
3 kg struguri.....5 kg mandarine.....44 lei
8×3=24 lei (3 kg struguri)
44-24=20 lei (5 kg mandarine)
20:5=4 lei (1 kg mandarine)
Raspuns:
1 kg struguri=8 lei
1 kg mandarine=4 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!