👤

a) Știind că 70% din corpul uman este apă, calculați masa de apă din corpul unui chimist amator de clasa aVII-a care cântărește 52 kg.

b) Calculează volumul de apă, exprimat în cm3, care se va găsi în corpul chimistului nostru dacă știm că densitatea apei este 1g/mL.


Răspuns :

Răspuns:

a) m apei= 36,4 kg

Explicație:

m= 52*70/100=36,4

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari