Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
6 kg mere ……..18 lei
1 kg mere ……… x lei
X = 1 x 18 : 6
X = 18 : 6
X = 3 lei
Salut!
6 kg mere...... 18 lei
1 kg mere = ?
=> Pentru a afla cât costă un kilogram de mere, împărțim totalul de lei la numărul de kilograme mere achiziționate :
18/6 ( 18 : 6 ) = 3 lei 1 kg mere
1 kg mere = 3 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!