👤

b) La un chiosc, Olga a cumpărat o agrafă de 15 lei, un calendar de buzunar loc. Află prețul cariocii. ​

B La Un Chiosc Olga A Cumpărat O Agrafă De 15 Lei Un Calendar De Buzunar Loc Află Prețul Cariocii class=

Răspuns :

Răspuns:

15:3=5

12:3=4

4+5=9(agrafa si calendarul la un loc)

9:3=3(carioca)

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Cat costa agrafa si calendarul?

15 lei + 12 lei = 27 lei

Cat costa carioca?

27 lei : 3 = 9 lei