Răspuns :
4kg……12 lei
3kg……x lei
4/3 = 12/x => x = 3•12/4 = 36/4 = 9 lei
3kg……x lei
4/3 = 12/x => x = 3•12/4 = 36/4 = 9 lei
Răspuns:
4 kg mere=12 lei
=>1kg mere=12lei:4kg=>1kg mere=3 lei
=>3kg mere=3lei×3kg=>3kg mere=9 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!