👤

Determină cantitatea de clorură de fier ( III ) obținută stoechiometric din reacția fierului cu 10 moli de clor. ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3

3 moli Cl2................2 moli FeCl3

10 moli Cl2.............2*10/3 moli FeCl3

M FeCl3 = 162 g/mol

m = 162*2*10/3 = 1080 g FeCl3

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari