Răspuns :
Răspuns:
v = 2,5 m/s
Explicație:
12 km = 12000 m
80 min = 4800 s
v= d/t = 12000/4800 = 2,5 m/s
[tex]d=12 \ km \\ t=80 \ min=1,33 \ h \\ \vec{v}=\frac{d}{t}=\frac{12 \ km}{1,33 \ h} \\ \Rightarrow \boxed{\vec{v}=9 \ km/h}[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!