Un cub omogen din lemn (p = 0,6 g/cm) pluteşte la suprafața apei
dintr-un vas, astfel că o porțiune a = 6 cm din latura cubului se află
deasupra apei. Vasul are aria bazei S = 400 cm, iar apa are densitatea
po = 1 g/cm3. Determină:
a) latura cubului
b cu cât se modifică presiunea
hidrostatică exercitată de apă
pe fundul vasului când cubul se scoate din vas
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!