👤

Precizeaza pentru fiecare... ​

Precizeaza Pentru Fiecare class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

a) între 70 și 75 sunt nr .71, 72, 73, 74 (ADEVARAT

b) 3 ore = 3×60=180

o jumătate de ora= 30 min

180+30=210 min FALS

c) 10×13=130

130-23=107 (ADEVARAT)

d)9 lei:3=3 lei costa 1 kg de mere

5×3=15 lei (ADEVARAT)