👤

Stiind că 8 kg de mere costă 36 de lei, să se afle cât costă 6 kg de mere.

Răspuns :

Răspuns:

27

Explicație pas cu pas:

36:8=4.5

6*4.5=27

sper ca te-am ajutat succes maine

Explicație pas cu pas:

8 kg..................36 lei

6kg..................... x lei

x=6*36/8= 216/8=27

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari