Răspuns :
Răspuns:
Salut
2h 10min 30s = 7830s
2h=3600*2=7200s
10 min=10*60=600s
Calcul :7200+600+30=7800+30=7830s
Explicație:
1h=3600s
1min=60s
[tex]2 \ h=2 \cdot 60 \ min=120 \ min =120 \cdot 60 \ s=7 \ 200 \ s; \\ 10 \ min=10 \cdot 60 \ s=600 \ s; \\ \Rightarrow 2 \ h \ 10 \ min \ 30 \ s= 7 \ 200 \ s+600 \ s+30 \ s=\boxed{7 \ 830 \ s}.[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!