Răspuns:
1,68L H₂
Explicație:
concentrația molară = numărul de mol dizolvați : volumul soluției
cM = n : Vs
n = cM × Vs
Vs = 300 mL = 0,3L
n = 0,5 mol/L × 0,3L = 0,15 mol HCl
1 mol gaz (c.n.) = 22,4L
0,15 mol x
Fe + 2HCl → FeCl₂ + H₂↑
2 mol 22,4L
x = 0,15 × 22,4 : 2 = 1,68L H₂
-Mihai