👤

Să se calculeze masa de sulfat de magneziu în care se găsesc 64g de Sulf. Cine ma ajuta va rog ? ​

Răspuns :

Răspuns:

MMgSO₄=AMg+AS+4×AO=24+32+4×16=120g/mol

120gMgSO₄......................................32gS

xgMgSO₄...........................................64gS

x=120×64/32=240gMgSO₄

Explicație: