👤

O carte costă 20 lei.Aflați prețul cărți după o scumpire de 15%.​

Răspuns :

[tex]20 + \frac{15}{100} \times 20 = \\ = 20 + \frac{15}{10} \times 2 = \\ = 20 + 1.5 \times 2 = \\ = 20 + 3 = \\ = 23lei[/tex]

Răspuns:

23 lei

Explicație pas cu pas:

15% din 20 = 15/100•20 = 300/100 = 3 lei mai scump

20+3 = 23 lei pretul cărții dupa scumpire

Succes la teme in continuare!