Răspuns :
Răspuns:
Se da
m(CuO)-80g
V(niu)-?
V(CuO)=m(CuO)/M(CuO)
M(CuO)=64+16=80g/mol
V(CuO)=80g/80g/mol=1mol
Răspuns:
MCuO=64+16=80g/mol
nCuO=m/M=80/80=1mol
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!