Răspuns :
Răspuns:
146 g CaCO3 + HCl
mHCl c=10% ?
CaCO3+HCl --> CaCl2 + CO2 + H2O
MCaCO3= 40+12+3*16=52+48=100 g/mol
MHCl= 1+ 35,5= 36,5 g/mol
mHCl= 36,5*146/100=53,29
msolHCl= 53,29*100/10= 532,9 g
Explicație:
Răspuns:
1065,8g soluție HCl
Explicație:
M(CaCO₃) = A(Ca) + A(C) + 3 × A(O) = 40 + 12 + 3 × 16 = 100 g/mol
M(HCl) = A(H) + A(Cl) = 1 + 35,5 = 36,5 g/mol
146g y
CaCO₃ + 2HCl → CaCl₂ + H₂O + CO₂↑
100g 2×36,5g
y = 146 × 2 × 36,5 : 100 = 106,58g HCl (md)
concentrația = masa dizolvată × 100 : masa soluției
c = md × 100 : ms => ms = md × 100 : c
ms = 106,58 × 100 : 10 = 1065,8g soluție HCl
-Mihai
#2000
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!