👤

Determinați latura unui zar de porțelan care are masa de 2g​

Răspuns :

Răspuns: Latura = 0,94 cm

Explicație:

Corpul este un zar, deci un cub.

stim ca are 2 grame si e din portelan.

pentru a afla latura, ar trebui sa aflam volumul. Pentru asta, ne trebuie densitatea. Cautam in tabelele cu densitati si aflam ca portelanul are densitatea = 2,4 g /cm³

ρ = m : V

V = m : ρ = 2 g : 2,4 g /cm³ = 0,833 cm³

Volumul cubului = Latura x Latura x Latura = L³

L = ∛ (0,833 cm³) = 0,94 cm

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari