Răspuns :
Răspuns: m = 12,5 kg
Explicație:
Greutatea este forta cu care Pamantul atrage un corp.
Intre masa si greutate este urmatoarea relatie :
Greutatea = masa x acceleratia gravitationala
G = mg
m = G: g
G = 125 Newton
g = 9,8 N/kg ≈ 10 N/kg
m = 125 N : 10 N/kg = 12,5 kg
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!