va rog ajutati ma sa fie explicat bine ca maine am test si nu stiu nmk ....multumesc

Răspuns:
MN2-2xAN=2x14=calculează
MCH4=4xAH+AC=4x1+12= calculează
Mr(NHa)=Ar(N)+3'Ar(H)=14+3 1-14+3-17
rezulta M(NH=17 g/mol
Explicație:
da