Răspuns:
b).CuSO4 sulfat de cupru
Raportul atomic este raportul numărului de atomi
Cu÷S÷ O= 1÷1÷4
a).CO2 dioxid de carbon
Raportul atomic
C÷O=1 ÷2
Compoziția procentuală ne arată câte procente de fiecare element chimic se află într-o 100 grame de substanță compusă .
Se calculează masă moleculară pentru fiecare substanță chimică
MCO2 =12+(2×16)=12+32=44g/mol
MCuSO4 =64+32+(4×16)=96+ 64=160 g/mol