👤

4 Determină cantitatea de substanță ce se conține în 8g NaOH.​

Răspuns :

Răspuns:

M(NaOH)= 1*23+1*16+1*1=23+16+1=50

Aplicam regula de 3 simpla:

In 50g NaOH avem:

23g Na

16g O

1g H

in 8g NaOH avem:

xg Na

yg O

zg H

50/8=23/x=16/y=1/z

==> x=8*23/50=3.68g Na

y= 16*x/23=16*3,68/23=2,56g O

z=1*y/16=1*2,56/16=0,16g H

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari