Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
560 g N
nr. atomi
n = 560 g : 14g/moli de atomi = 40 moli de atomi de N
1mol N-----------6,023.10²³atomi N
40 moli-------------------x
x= 40 . 6,023.10²³=240,92 .10²³atomi N
Explicație:
pokju8888 te rog uitate la ultima mea postare te roog ajutama

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!