Răspuns :
Răspuns:
calculez volumul de Co2 si masa de H2O cand se arde 1mol substanta
3,12g substanta..........3,36dm³ CO2 .......3,240gH2O
104....................................X...................................Y
X=112dm³CO2
Y=108gH2O
calculez moli CO2 si C
niu=V/Vm=112/22,4mol=5molCO2 niu=5molC
calculez moli H2o si H
niu=m/miu=108/18mol=6molH2O deoarece miu,H2O=18g/mol \
----> niu= 12molH
SUBSTANTA ESTE C5H12
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!