👤

Calculati masa moleculara a urmatoarelor substante chimice :
H3PO4 si Ca(NO3)2


Răspuns :

Răspuns:

H3PO4

MH3PO4= 3*AH+1*AP+4*AO=3*1+1*31+4*16

=3+31+16

=33+16

=49 g/mol

Ca(NO3)2

MCa(NO3)2= 1*ACa+2*AN+6*AO=40+2*14+6*16

=40+28+96

=68+96

=164 g/mol

Explicație:

* inseama inmultit.