👤

Cate grame contin 4 moli de CO2 Se dau masele atomice A:C=12, O=16

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

n= m : M

M CO2= 12 + 2.16 = 44g/moli

m= n . M

m= 4moli . 44g/moli= 176 g CO2

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari