Răspuns :
Răspuns: k = 41,66 N / m
Explicație:
forta elastica Fe = kΔl
k = Fe : Δl
l = 24 cm = 0,24 m
Forta elastica este egala cu greutatea corpului
Greutatea = mg , stim g = 10 N/kg, nu stim masa,
masa = densitate x volum
densitate = 1 g /cm³
volum cub = 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cm³
masa = ρV = 1 g /cm³ x 1000 cm³ = 1000 g = 1 kg
Greutatea = mg = 1 kg x 10 N/kg = 10 Newton
Greutate = Forta elastica = 10 N
k = Fe : Δl = 10 N : 0,24 m = 41,66 N / m
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!