👤

Un cilindru gradat contine 100 cm³ apa.In acesta se introduce o bila metalica cu volum necunoscut.Volumul apei se va ridica la 125 cm³.Stiind ca densitatea materialului bilei este p=750 g/cm³,calculati masa bilei metalice.​

Răspuns :

Răspuns:

18,75kg

Explicație:

Notez

V = volumul bilei

m= masa bilei

V=125cm³-100cm³=25cm³ =>

m=ρ·V=(750g/cm³)·25cm³ =18750g=18,75kg

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari