👤

Calculați masa de acid sulfuric care conține aceeasi cantitate de hidrohen ca cea conținută in 68g acid sulfuric
VA ROOOOG​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

68 g H2S (acid sulfhidric)

M H2S = 34 g/mol

68 : 2 = 2 moli

__________

acid sulfuric H2SO4

1 mol de H2SO4 are tot atata hidrogen ca 1 mol de H2S

deci vor fi 2 moli H2SO4

M H2SO4 = 98 g/mol

2*98 = 196 g H2SO4